HDPE Air Pillow Film & Roll, 200mm x 130mm, 500m
Home » Air Cushion Film » Air Pillow Film » HDPE Air Pillow Film & Roll, 200mm x 130mm, 500m
Xuanwang’s HDPE Air Pillow Film & Roll is a professional-grade air cushion packaging. It features HDPE material, a lightweight design, and is strong and lasting. It is suitable as a void-fill material, cushioning for fragile items, and product wrapping.
Product Parameters
| Product Series | Air Pillow |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Size | 200mmX130mm |
| Meters/Roll | 500m/roll or Customized |
| Single Thickness(um) | 20um or Customized |
| Package | 2 Rolls/Ctn |
| Size/Ctn | 375x185x210mm |
| Logo | Acceptable |
Lead times
| Location | Method | Manufacturing | Freight |
|---|---|---|---|
| Asia | Air | 1 - 3 weeks | 3 - 10 days |
| Asia | Sea | 1 - 3 weeks | 3 - 6 weeks |











