HDPE Air Pillow Film & Roll, 200mm x 100mm, 300m
Home » Air Cushion Film » Air Pillow Film » HDPE Air Pillow Film & Roll, 200mm x 100mm, 300m
Xuanwang’s HDPE Air Pillow Film & Roll is made of strong, recyclable HDPE. The film is perfectly suited for protective packaging, void filling, vibration damping, and more.
Product Parameters
| Product Series | Air Pillow |
|---|---|
| Material | HDPE |
| Size | 200mmX100mm |
| Meters/Roll | 300m/roll or Customized |
| Single Thickness(um) | 20um or Customized |
| Package | 4 Rolls/Ctn |
| Size/Ctn | 300x150x410mm |
| Logo | Acceptable |
Lead times
| Location | Method | Manufacturing | Freight |
|---|---|---|---|
| Asia | Air | 1 - 3 weeks | 3 - 10 days |
| Asia | Sea | 1 - 3 weeks | 3 - 6 weeks |











