PLA Air Pillow Film & Roll, 200mm x 100mm, 500m
Home » Air Cushion Film » Air Pillow Film » PLA Air Pillow Film & Roll, 200mm x 100mm, 500m
Xuanwang’s PLA Air Pillow Film And Roll -200 x 100 mm, 500 m is a superior packaging solution that is eco-friendly, simple, and long-lasting. It is best suited in the eCommerce industry for packaging fragile items, insulation, and more.
Product Parameters
| Product Series | Air Pillow |
|---|---|
| Material | PLA (Biodegradable) |
| Size | 200mmX100mm |
| Meters/Roll | 500m/roll or Customized |
| Single Thickness(um) | 25um or Customized |
| Package | 2 Rolls/Ctn |
| Size/Ctn | 375x185x210mm |
| Logo | Acceptable |
Lead times
| Location | Method | Manufacturing | Freight |
|---|---|---|---|
| Asia | Air | 1 - 3 weeks | 3 - 10 days |
| Asia | Sea | 1 - 3 weeks | 3 - 6 weeks |











